Mniej typowe objawy depresji

15 lipca 2019

Objawy depresji? Weź, przecież wszyscy je znamy! Depresja jest dzisiaj popularniejsza niż przeziębienie jesienią. Na dobrą sprawę każdy z nas jest w stanie ją rozpoznać w ciągu dwóch minut, nie?

Witajcie, psychiatrzy całego świata. 

Więc jeśli wszyscy już znamy objawy depresji, i to na jedno dobrze, dodajmy kilka słów o trochę mniej typowych objawach depresji. Takowe też istnieją i często są cenną wskazówką, czasami bowiem mogą świadczyć o innym zaburzeniu nastroju niż depresja. Dlatego tak ważne jest. by pod uwagę brać całokształt funkcjonowania danego człowieka, nie tylko niektóre jego aspekty.

No i właśnie dlatego psychiatrzy zadają czasami pytania, których sensu nie rozumiemy. Bo co go obchodzi, że ostatnio przytyłam? Co z tym wszystkim mają wspólnego moje słabsze ostatnio stopnie z matmy albo ciągłe awantury z mamą?

A no mają.

Mniej typowe objawy depresji to:

  • rozkojarzenie

Chwilami ma się wrażenie, że jest się w Martixie. Nie możesz doczytać jednej strony książki bez gubienia wątku. Nie daj Boże, jak mówi do Ciebie kilka osób na raz.

Ale od razu zaznaczmy – każdy, powtarzam, KAŻDY, bywa rozkojarzony. W depresji rozkojarzenie jest jednak chroniczne. Występuje non stop i nie pozwala normalnie funkcjonować. To, że nie mogłaś się skupić na wykładzie z filozofii nie oznacza, że masz depresję. Ale zastanawiające już będzie to, jeśli od tygodni, pomimo snu, wypoczynku i spoko jedzenia nie możesz się na niczym skoncentrować.

  • rozdrażnienie 

Jak depresja to smutek i łzy? Niekoniecznie. Zwłaszcza w depresji młodzieńczej często zamiast smutku pojawia się… rozdrażnienie. Ale znów – trzeba być ostrożnym. Który nastolatek nie bywa rozdrażniony? Przecież to prawie norma. Prawie. Warto mieć gdzieś z tyłu głowy, że chroniczne rozdrażnienie w połączeniu z innymi objawami może wcale nie świadczyć o buncie, a o młodzieńczej depresji.

Rozdrażnienie może się też pojawiać w hipomanii przy chorobie afektywnej dwubiegunowej, którą często mylimy z depresją. Niektórzy nazywają to depresją dwubiegunową, ale to błąd. Przypomnijmy – ChaD polega  na przemiennych okresach depresji i manii lub hipomanii. Przeplatane mogą być okresami remisji. A samo występowanie faz może mieć różny charakter – fazy mogą trwać długo albo zmieniać się szybko. ChAD jest jednak tematem rzeką, więc tutaj zakończmy. Na jakie objawy depresji warto jeszcze zwrócić uwagę?

  • niemożność lub ogromna trudność w podejmowania decyzji

O litości, to okropnie drażniący objaw. A polega własnie na NIEMOŻNOŚCI.PODEJMOWANIA.DECYZJI. Chory po prostu nie może podjąć decyzji. I nie mówimy tutaj o decyzji na temat studiów, małżeństwa czy mieszkania. Często chodzi o cholerny kolor bluzki, którą dziś nałoży. Dla otoczenia to może być mega frustrujące, ale uwierzcie, że osoba chora czuje się jak w pułapce. Chce się zdecydować, naprawdę nie robi tego umyślnie, ale im bardziej się stara, tym jest to trudniejsze. Zdaje mi się, że Hania.es kiedyś mówiła o tym objawie.

 

Zastanawiam się, co jeszcze jest mało typowe dla depresji, którą wszyscy kojarzymy ze smutkiem i wydaje mi się, że reszta objawów jest chyba dość znana:

  • zmiana rytmu dobowego; śpimy więcej lub mniej niż zazwyczaj
  • problemy ze snem: budzenie się za wcześnie, problemy z zasypianiem,
  • zmiana apetytu: jemy więcej lub mniej niż zazwyczaj
  • zmiana zachowania – tutaj to jasne

Ten post ma charakter informacyjny i przeznaczony dla osób zainteresowanych tematem depresji. W żadnym razie nie należy się na jego podstawie diagnozować. Możesz mieć podejrzenia co do tego, że to ci dolega, a informacje tutaj mogą utwierdzić Cię w odbyciu wizyty u lekarza. I jeśli tak się stanie to super! Być może będziesz bardziej zaniepokojona/ny i dobrze, dmuchajmy choćby na zimne. Wtedy myk, myk do lekarza. Trzymam kciuki!


Myślisz, że ten post jest pożyteczny?

Podaj go dalej!

zostaw komentarz